Психологічні травми дітей, як навчитись їх уникати

Які ж види поведінки дорослих можуть спричинити психологічну травму в дитини?

• - Відмова у визнанні, зневіра в дитині, неприйняття дитини. Наприклад, у родині до однієї дитини часто ставляться не так, як до її (його) сестер, братів.
  • - Приниження – постійне джерело психологічних травм. Як часто батьки спускають дитину з високого рівня самооцінки на низький простими словами: дурник, телепень, бовдур...

Особистість знецінюється. Особливо небезпечно робити це в присутності сторонніх.

- Тероризування. Згадайте, як часто батьки залякують своїх дітей. Як легко вони погрожують дітям фізичною карою: “Я не знаю, що я з тобою зроблю” або: “Я ладна тебе вбити!”, або “Я зараз візьму ремінь...”

• - Ізоляція. Наприклад, коли дитину залишають одну, зачиняють у своїй кімнаті, забороняють гратися з однолітками.
  • - Емоційне ігнорування. Скільки батьків вважають, що суворе виховання підготує дитину до суворого життя. І тому часто відмовляють дитині у співчутті та турботі, не обіймають, не пестять, не цілують, не розмовляють з нею.

Як навчитись уникати психологічних травм дитини:

• - Формуйте партнерські дружні стосунки в своїй родині. Навчиться уважно й шанобливо ставитися одне до одного, відкрито висловлювати свої почуття та обговорювати свої проблеми.
  • - Навчиться боротися зі стресом, мирно розв’язувати конфлікти, уникати їх.
  • - Зрозумійте самі, яких психологічних травм ви зазнали в дитинстві, і спробуйте за допомогою психологів їх подолати.
  • - Ознайомлюйтесь з основами дитячої та вікової психології, мистецтвом бути батьками.
  • - Вчиться практичним навичкам догляду за дітьми.
  • - У своїх дітях розвивайте здатність розповідати про свої почуття й турботи, виховуйте в дітей уміння захистити свої права. Розвивайте в дітях уміння відкладати отримання задоволення.

Пам’ятайте, чим краще у вашої дитини сформовані соціальні навички та вміння, тим краще вона почувається в товаристві людей, тим краще вона захищена від психологічної травми.